Massaaž: Kasvatame terve beebi koos Bübcheniga |
Miks on vaja massaaži?Vastsündinud tunnetavad oma esimeste elunädalate jooksul "sünnistressi" ja ebakindlustunnet. Vastsündinud beebile tundub alguses kõik võõras, välja arvatud tema oma ema. Palju uusi helisid, lõhnu ja nägusid. Samuti hakkab ta tundma raskusjõudu ja isegi tema enda keha tundub talle raske nagu tina. Massaaži abil saab anda lapsele kindlus- ja turvatunnet, anda edasi tükikese emaarmastusest. Korduvad õrnad puudutused süvendavad emotsionaalset sidet vanemate ja lapse vahel. Massaaži käigus õpivad vanemad paremini tundma oma last. Massaažil ajal on lapsed väga tähelepanelikud ja rõõmustavad lapsevanemate õrnade puudutuste üle. Aja möödudes saavad lapsed juba aru, et varsti hakatakse neid masseerima ja näitavad oma rõõmu välja. Lapsed, kellele tehakse regulaarselt massaaži nutavad vähem, magavad paremini, nad on rohkem tähelepanelikud ja ka uudishimulikumad. Arstid räägivad isegi paremast eneseteadvusest ja parematest käitumuslikest oskustest täiskasvanueas tänu lapsepõlves tehtud massaažile. Samuti võib tänu rahulikule ja pingevabale õhkkonnale regulaarse massaaži ajal süvendada ka vanemate ja lapse vaheline side. Paljudes kultuurides on laste massaaž vana traditsioon, mis elab tänapäevalgi. Tavaliselt lapsed vägagi naudivad massaaži. Leboyer jälgis seda Indias ja võitles selle eest kaua, et ka läänes elavatel lastel oleks võimalus massaži nautida. Uuringud on kinnitanud massaaži positiivset mõju liikumise arengule ning lapse füüsilisele ja vaimsele seisundile. Õrn massaaž tugevdab imiku immuun- ja närvisüsteemi, treenib lihaseid, tugevdab luustikku ja mõjub positiivselt naha kaitsefunktsioonile. Kuidas teha massaaži õigesti?Massaaži tegemiseks on vaja sooja tuba ja sooja pehmet madratsit. Meie soovitame massaažiks kasutada eelkõige beebi õrna naha jaoks spetsiaalselt looduslike taimeõlide baasil väljatöötatud õlisid, näiteks Bübchen Calendula Õli või Bübchen Hooldav Õli väikelastele, mis tuleb kõigepealt käte vahel hõõrudes kergelt üles soojendada.
Beebi massaažil kasutatav tehnikaKlassikalisel beebimassaažil kasutatakse nelja põhilist tehnikat – need on silitamine, hõõrumine, muljumine ja võbistamine. Iga massaažitehnika täidab täpset eesmärki.
Massaaži ajal toodab lapse nahk rohkem melaniini (valk, mis moodustab närvikiudude kesta) ja sünapsiini (vastutab närviimpulsside ülekande eest) aju mõlemas poolkeras, see tähendab, et paraneb närviimpulsside edastamine lihasesse, mis mõjutab psühhomotoorset arengut. Massaaži käigus tekivad hormoonid, millised tugevdavad immuunsüsteemi ja hormonaalset tasakaalu, aitavad vähendavad haigustumisi ning kalduvust allergilistele reaktsioonidele. Beebi massaažil kasutatavate masseerimisvõtete järjekordFrederic Leboyer’i laste massaaž india metoodika järgi. Massaaž võib olla rahustava ja ergutava (toniseeriva) mõjuga. See sõltub masseerimisvõtete liikumissuundadest. Rahustava (õhtuse) massaaži puhul on liikumised suunaga kehast jäsemetele, samas ergutava (hommikuse) massaaži puhul – jäsemetelt keha suunas. Näo massaaž: Massaaži alguses ja lõpus silitada nägu, alustades otsaesise keskelt ja lõpetades lõual. Alustada otsaesise keskelt ja mõlema käe pöidla või sõrmeotstega liikuda meelekohtadele. Samal ajal kahe pöidlaga nägu silitades liikuda ninast alustades üle kulmude lõpetades meelekohtadel. Korrata sama liikumist lühikeste vaheaegade tagant. «Lai konn»: alustada pöialdega õrna silitamist liikudes sõrmedega üle suletud silmade suunurkade juurde. Tõmmata ettevaatlikult suunurki kõrvade suunas. Rindkere massaaž: Mõlema käe peopesad asetada rinnale ja hoida rahulikus olekus: energiavool. Õrnalt alustada rindkere silitamist rinna keskelt edasi pikki ribisid. Käsi rinnalt eemaldamata liikuge tagasi rinna keskele. Vaheldumisi silitavate liigutustega liikuda küljelt vastaspoole õla suunas. Üks käsi liigub õlani, samal ajal alustab teine käsi liikumist altpoolt. Kõhu massaaž: «Tainarull»: ühe käega võtta kinni jalgadest ja tõsta need ettevaatlikult üles. Selle tulemusena lõdvestub beebi kõht. Teise käe keskmise osaga masseerida beebi kõhtu nabast alla kubeme ja edasi põlvede suunas. «Vesijalgratas»: liikuda vaheldumisi mõlema käega ribide alaosast kuni kubemevoltideni, liigutades käsi sealjuures sarnaselt „aerudele”. Käed liiguvad ühelt poolt teisele poole ja siis tagasi. Selja massaaž: Pöörame lapse kõhu peale. Lapse käekesed on küünarnukkidest kõverdatud ja asetsevad keha külgedel. Mõlemad käed teevad silitavaid liigutusi, alustades seljast, laskudes pepuni ja liikudes tagasi seljale. «Trampliin»: üks käsi asetseb pepu peal, teine käsi teeb rahulikke silitavaid liigutusi alates kuklast, liikudes seljale ja lõpetades pepu peal. See masaaž meenutab eelmist: üks käsi on jalataldadel, samal ajal teine käsi silitab jalgu.
Käte massaaž: Alusta ühe käe ja peopesa massaažist, seejärel masseeeri teist kätt ja peopesa. «Lüpsmine»: üks käsi hoiab lapse masseeritavat kätt. Teine käsi võtab õrnalt lapse käe ümbert ning liikudes õlalt peopesa suunas masseerib seda õrnalt. "Pesu väljaväänamine": libisevate liigutustega masseerida beebi käekest õlast peopesadeni ja seejärel vastupidises suunas. Masseeri alguses ühte ja siis teist kätt.
Peopesa masaaž: Võtta beebi peopesa nimetissõrme ja põidla vahele (nimetissõrm jääb väljapoole ja pöial peopesale). Libistada mööda ühe käe igat sõrme samal ajal, õrnalt hõõrudes, kergelt näppe venitades ja silitades. Peale seda silitada oma peopesaga beebi peopesa.
Jalgade massaaž: «Lüpsmine»: üks käsi hoiab beebi masseeritavat jalalaba, teine käsi võtab O-kujuliselt beebi jala ümbert kinni ning silitab seda pehmete liigutustega puusast jalalabani. «Pesu väljaväänamine»: käed teevad teineteisele vastassuunas ringliigutusi liikudes puusast jalalbani. Kõigepealt masserida ühte seejärel teist jalaga. Jalalaba massaaž: Võtta beebi jalalaba nimetissõrme ja pöidla vahele. Masseerida õrnalt kordamööda varbaid, samal ajal neid ettevaatlikult venitades Seejärel silitada oma peopesaga beebi jalatalda.
Jooga harjutused lisaks klassikalisele massaažile: Alustage ja lõpetage massaaž alati asendis «käed küljel» (lõõgastav mõju). «Tiibade sirutamine»: võtke lapse käed, sirutage need kõrvale, siis ühendage nad rinnal hoides veidi selles asendis, seejärel sirutage käed uuesti kõrvale. Korrake mõned korrad. Käsi ja jalg: venitage õrnalt sirgjooneliselt kätt ja vastasjalga. Seejärel ühendage rinna kohal põlv ja käsi. Korrake mõned korrad ja siis vahetage käsi ja jalg. Lootose asend: võtke lapse mõlemad jalad ja tehke nendega ringikujulisi liigutusi, painutades põlvi teineteise suunas ning ühendades jalalabad. Lastemassaaži positiivne mõju
Massaaž ärgitab ja parandab ema arusaamist lapsest läbi mitteverbaalse kommunikatsiooni. Tänu regulaarsele massaažile õpivad vanemad paremini mõistma oma lapse vajadusi sõnu kasutamata. See tugevdab laste usaldust, kes tunnevad end mõistetuna ja kaitstuna. Tervislikuks arenguks vajavad lapsed pidevat piiritut armastust. Justnimelt õrnad ja armastust täis puudutused annavad neile selle, mille poole nad teadlikult ja alateadlikult püüdlevad. |