India massaažikultuuri edendajale Euroopas Frederic Leboyer’le oli absoluutselt selge: „Puudutused, silitused ja massaaž, see on lapse jaoks kui toit“. Tugevdage kontakti oma beebiga ja kinkige talle turvatunne – puudutuste kaudu kinnistate omavahelist emotsionaalset sidet.
Oma lapsele võite hakata massaaži tegema tema kuuendast elunädalast alates ja seda võib teha iga päev nii kaua, kuni laps hakkab käputama ehk neljakäpukil liikuma. Keha masseerimine käte ja jalgade suunas on lõõgastav, aga jäsemete massaaž suunaga südame poole mõjub küllaltki ergutavalt. Jälgige tähelepanelikult beebi reaktsiooni ja lõpetage niipea kui beebi näitab rahulolematuse märke.
Hoolitsege ka sobiva keskkonna eest: soe tuba, pehme voodipesu ja lõõgastav atmosfäär. Meie soovitame massaažiks kasutada eelkõige spetsiaalselt õrna beebinaha jaoks väljatöötatud taimede baasil õlisid, selliseid nagu Bübchen Calendula Õli või Bübchen Hooldav Õli väikelastele, mis tuleb kõigepealt käte vahel hõõrudes kergelt üles soojendada.
1. Küsime luba
Alustage alati küsimusega: kas soovid, et ma teen sulle massaaži? Nii saate lapse reaktsiooni põhjal aru, kas ta tahab massaaži või mitte.
Kvaliteetne massaažiõli hoolitseb beebi naha eest ja meie käed libisevad kehapinnal paremini.
2. Massaaž jalgadele


Lõõgastavad silitused: võtke ühe käega lapse jala alaosa, teise käega jala ümbert kinni ja silitage suunaga ülevalt alla. Tehke mõned silitavad liigutused ühele jalale ja korrake sama teise jalaga.
Puusa ümbert kinnivõtt ja libistamine: võtke mõlema käega puusa ümbert kinni ning hõõruge käsi õrnade ringjate liigutustega teineteise suunas liikudes talla poole.
3. Labajalgade massaaž
Silitage pöidlaga tallaalust liikudes kannalt varbakeste suunas. Pärast seda masseerige ringjaid liigutusi tehes eraldi igat varvast.
4. Kõhumassaaž
 
"Vesiratas": tehke kätega, üks ees, teine järel, kergeid silitavaid liigutusi, alustades rinna keskelt ja liikudes üle kõhu kubemepiirkonna suunas. Käsi vahetades jälgige, et üks käsi oleks alati kehal. Nii saate hoida pidevat kontakti lapsega.
"Jalutuskäik": pange üks käsi lapse puusale, teise käe sõrmed liiguvad samal ajal väikeste sammudega kõhu pehmel osal (näiteks lastelaulu saatel). Pärast seda pange mõlemad käed rahulikult beebi kõhule.
5. Rinnamassaaž
 
"Süda": õrnade silitavate liigutustega hakake rinnale "südant" joonistama, alustades rinna keskelt ning liikudes seejärel külgedele ja tagasi rinna keskele.
"Liblikas": libistage kordamööda ühe ja teise käega lapse õlast vastaskülje suunas ja tagasi. Kui üks käsi asub rinna alaosas, siis teine käsi liigub õla suunas.
6. Kätemassaaž

Lõõgastavad silitamised: võtke õrnalt lapse randme ümbert kinni, teise käega tehke silitavaid liigutusi käsivarre välispinnal õlalt randme suunas. Vahetage käed ja silitage beebi käsi seestpoolt liikudes õlalt randme suunas.
Küünarvarre ümbert kinnivõtt ja libisemine: võtke mõlema käega lapse küünarvarre ümbert kinni, näpuotsad on suunatud üksteiste vastu. Käed liiguvad ringjate liigutustega teineteise poole ja libisevad randme suunas.
7. Peopesamassaaž

Avage lapse peopesa. Silitage pöidlaga lapse peopesa randmest sõrmeotsteni. Ajage lapse sõrmed sirgeks. Ringjaid liigutusi tehes silitage igat sõrme liikudes sõrmeotste suunas.
8. Seljamassaaž
 
Mõlemad käed liiguvad õrnalt üheaegselt teineteisele vastupidises suunas abaluust tagumiku poole ja tagasi.
Üks käsi on lapse tagumikul, teine liigub silitavaid liigutusi tehes aeglaselt, alustades abaluust mööda selga tagumiku poole.
9. Peamassaaž
Massaaži alguses ja lõpus võtke lapse pea kätte, silitage pea ülemisest keskosast suunaga lõua poole. Silitage mõlema käe näpuotstega lõua keskelt meelekohtadele.
Mõlema käe pöidlatega silitage ninasõõrmetest ninaselja suunas ja tagasi poolringidega üle põsenukkide. “Naeratus”: õrnalt silitage pöidlatega või näpu otstega ülemise huule kohal – suu keskelt suunurkide poole, joonistades naeratust. Sama korrake ka alumise huule all.
Selleks, et teie laps tunneks end hästi pidage kinni päevarežiimist ja tagage talle pikaajaline uni värske õhu käes. Peale selle veenduge, et ei oleks muid ärritajaid, vältige valjusid helisid ja stressiolukordi (TV, tänavamüra, tülid). Ja mis kõige tähtsam – säilitage rahulik meel ja lihtsalt olge alati koos oma beebiga.
Õrnad puudutused kõhuvalude puhul
Asetage beebi lebama seljale, tõstke tema jalad kõhu kohale ja tehke nendega kergeid ringliigutusi kellaosuti suunas. Asetage beebi kõhuliasendis oma kõhule lebama. Selliselt pakute talle lähedusetunnet, soojust, otsest kehakontakti ja rahu. Hoidke oma (sooje) peopesi lapse kõhul.
Ennetav kõhumassaž
 
Tehke seda regulaarselt, näiteks 2 korda päevas, lühike kõhumassaaž isegi juhul, kui lapsel ei ole kõhuga probleeme:
Kõhumassaaž "Vesiratas" 6 korda. Samal ajal lugege valjusti kuueni. (vt. ülespool) Võtke beebi jalgade ümbert põlvedest kõrgemalt kinni ja suruge õrnalt vastu tema kõhtu. Fikseerige selline asend mõneks hetkeks. Korrake seda liigutust.
Harjutus "Päike - Kuu": “joonistage” oma parema käega lapse kõhule nabast kõrgemale poolkuu, liikudes vasakult poolt paremale poole. Vasak käsi lõpetab täisringi kellaosuti liikumise suunas. Ärge suruge maksa piirkonnas. Alati, kui tõstate oma parema käe, et tulla tagasi alguspunkti, jälgige, et teie vasak käsi oleks parema käe all (korrake 6 korda).
Lõpetuseks suruge veel kord põlvedest painutatud lapse jalad tema kõhule. Korrake seda liigutust 2 korda.
|